Aktualności

Advicero Nexia
Strona główna / Aktualności / 22 kwietnia – Dzień Ziemi – ekologia

22 kwietnia – Dzień Ziemi – ekologia

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jest to coroczna inicjatywa mająca zachęcić do zmiany postawy i zwrócenia większej uwagi na działania proekologiczne. W Advicero Nexia jest to dla nas szczególnie ważne, ponieważ na co dzień podejmujemy aktywności by dbać o dobro naszej planety.

Badania pokazują, że 97% klimatologów, zgadza się, że zmiany klimatu są prawdopodobnie spowodowane działalnością człowieka. Większość czołowych organizacji naukowych na całym świecie wydała oświadczenia, które potwierdzają ten pogląd. Dlatego, postanowiliśmy wykorzystać ten dzień do zebrania najważniejszych kwestii dzięki, którym każdy z nas może przyczynić się do ochrony naszej planety.

1. Świadomie spożywaj produkty w myśl idei zero waste

Ponad jedna trzecia żywności produkowanej na świecie nigdy nie trafia na stół. Co roku wyrzucamy 7,2 miliona ton żywności, a ponad połowa z nich jest doskonale jadalna. Straty i marnotrawstwo żywności stanowią około 8,2% całkowitych emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez człowieka.

2. Redukuj zużycie plastiku

Według WWF na każdego z nas przypada 31 kilogramów plastiku rocznie. Europejczycy produkują rocznie 58 milionów ton plastiku, a tylko 30 % z nich trafia do recyklingu. Pozostałe są palone lub lądują na wysypiskach śmieci. Za kilka lat zużycie tego rodzaju opakowań ma być o 20% wyższe. W ten sposób powodujemy masowe zaśmiecanie naszej planety. Przewiduje się wręcz, że w 2050 roku w naszych morzach będzie pływało więcej odpadów niż ryb. Dlatego tak ważna jest segregacja śmieci i ograniczenie użycia plastiku szczególnie w biurze!

3. Zaangażuj się w naukę związaną ze zmianami klimatu – edukuj siebie i innych

Im więcej wiesz tym więcej możesz podejmować działań chroniących naszą planetę. Pamiętaj, żeby później dzielić się tą wiedzą z innymi, ponieważ już jedna osoba może zapoczątkować ogromne zmiany!

4. Wybieraj transport zbiorowy lub rower

Sektor transportu emituje 14% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Większość z nich dotyczy paliw kopalnych spalanych w transporcie drogowym, kolejowym, lotniczym i morskim. Paliwa ropopochodne (tj. benzyna i olej napędowy) stanowią prawie całą energię transportową na świecie.

5. Ograniczaj zużycie papieru

Jak podaje Greenpeace,globalna roczna produkcja papieru sięga 367 mln ton. Gdyby cała ta ilość pochodziła ze świeżo ściętych drzew, a nie makulatury, wymagałoby to wycięcia co roku 6 miliardów drzew i użycia 10 milionów ton wody. 

6. Zmień dietę

Ogranicz, a jeśli to możliwe wyeliminuj ze swojej diety produkty zwierzęce, ryby oraz owoce morza. Badania pokazują, że nie tylko może być to zmiana korzystna dla naszej planety, ale również dla naszego organizmu.

7. Nie marnuj wody

Nie tylko to, co trafia do kosza, liczy się jako odpad – woda jest również często marnowana. Pojedynczy nieszczelny kran może zmarnować nawet 5000 litrów wody rocznie. Gdybyśmy wszyscy naprawili kapiące krany, moglibyśmy zaopatrzyć 120 000 ludzi w dzienną wodę.

Czy wiesz, że na Dzień Ziemi został wybrany moment równonocy wiosennej na półkuli północnej, a tym samym równonocy jesiennej na półkuli południowej? Jest to jeden taki dzień w roku kiedy na całej planecie dzień trwa tyle samo co noc. Ma to zachęcić do odrzucenia wzajemnych różnic na rzecz dbania o wspólną planetę, która według organizatorów Dnia Ziemi jest naszym wspólnym dobrem.

Podobne wpisy