Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / Branża e-commerce w pełnym rozkwicie

Branża e-commerce w pełnym rozkwicie

W ostatnich czasach popularność sklepów internetowych nie tylko jest widoczna po stronie konsumentów, którzy z uwagi na wprowadzone ograniczenia bądź obawę przed zachorowaniem na COVID-19 są bardziej skłonni do robienia zakupów przez Internet. Wielu przedsiębiorców również zauważyło ożywienie handlu na rynku internetowym i planuje przenieść swój biznes do Internetu. Jednak w pierwszej kolejności warto przeanalizować dane statyczne, aby zweryfikować czy dany trend jest chwilowy czy raczej długoterminowy.

Jak kształtują się preferencje konsumentów?

W Polsce jest około 28,2 mln internautów, z czego 73% dokonało kiedyś i deklaruje robienie zakupów przez Internet. 72% internautów robi zakupy w polskich sklepach internetowych, natomiast 30% w zagranicznych. Statystyczny konsument robiący zakupy w sieci (w porównaniu do niekupujących przez Internet) to osoba młoda (do 34 lat), mieszkająca w mieście, posiadający wyższe wykształcenie oraz mający dobrą sytuację finansową. Czynnikami, jakie motywują do zakupu przez Internet, jest łatwa dostępność 24/7 (82%), brak konieczności wychodzenia z domu (78%) oraz nieograniczony czas wyboru towarów (72%).[1] Dodatkowo należy zauważyć, że wzrost popularności w ostatnim czasie zakupów online był w szczególności spowodowany pandemią COVID-19. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna, około 71% badanych wyraża obawy co do kolejnej fali koronawirusa oraz ponownego wprowadzenia ograniczeń, co może świadczyć o zwiększeniu liczby konsumentów, którzy skorzystają z zakupów przez Internet z uwagi na swoje bezpieczeństwo. Jednak oprócz obecnej sytuacji na świecie związanej z epidemią koronawirusa należy zauważyć, że rozwój technologiczny ułatwia nam dokonanie zakupów przez Internet (w domu, podróży czy w wolnym czasie), z czego korzysta coraz większa ilość użytkowników. Ponadto zakupy przez Internet coraz częściej kojarzą się z zakupami bezpiecznymi, szybkimi i wygodnymi.

Ile jest sklepów internetowych w Polsce?

Szacuje się, że w 2019 roku było w Polsce blisko 39 tysięcy sklepów internetowych i ta liczba w dalszym ciągu rośnie. Należy zauważyć, że zakładając sklep internetowy przedsiębiorca jest w stanie niższym kosztem i jednocześnie w znaczny sposób zwiększyć zasięg konsumentów, do których może dotrzeć, a tym samym daje to możliwości dalszego rozwoju biznesu. Ponadto nie ponosi kosztów dodatkowych w związku z wynajęciem lokalu w innym mieście. Dlatego rozwój biznesu w Internecie wzbudza coraz większe zainteresowanie, a jego wzrost popularności nie wydaje się być chwilowy.

Mając na uwadze przedstawione dane, można odnieść wrażenie, że przeniesienie sklepu stacjonarnego do sklepu internetowego daje same plusy, jak np. zwiększenie ilości klientów, do których przedsiębiorca jest w stanie dotrzeć czy zmniejszenie obszaru wynajmowanej powierzchni biurowej oraz opłat ponoszonych z tego tytułu, bo sklep internetowy znajduje się w Internecie. Warto jednak zapoznać się z kwestiami podatkowymi dotyczącymi e-commerce, aby mieć pełen obraz zalet oraz obowiązków, jakie się wiążą z przeniesieniem swojego biznesu do Internetu.

  • Sklepy online umożliwiają dotarcie do klientów nie tylko polskich, ale również zagranicznych. Jednak w przypadku rynków zagranicznych warto uściślić, że należy również pamiętać o kwestiach podatkowych, czyli np. gdy przekroczony zostanie limit sprzedaży wysyłkowej (w Polsce jest to 160.000 PLN, w Niemczech i we Francji – 100.000 EUR, a w Wielkiej Brytanii – 70.000 GBP) to przedsiębiorca powinien zarejestrować się w kraju konsumenta dla celów podatku VAT (dotyczy obrębu Unii Europejskiej). W przypadku eksportu (sprzedaży poza UE) stawka podatku VAT wynosi 0%, ale jeśli jest potwierdzenie wywozu z urzędu celnego.
  • Rejestracja VAT – nie każdy przedsiębiorca musi być zarejestrowany na podatek VAT. Ze zwolnienia mogą skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 PLN (do wartości nie wlicza się kwoty podatku). Jednak należy zauważyć, że kwota ta w przypadku sprzedaży internetowej może być szybko przekroczona z uwagi na szerszy wachlarz klientów, do których może dotrzeć przedsiębiorca.
  • Moment powstania obowiązku podatkowego – w przepisach brak jest szczególnego odniesienia do sprzedaży internetowej, dlatego czasem określenie momentu powstania obowiązku podatkowego  może stwarzać problemy. W podatku VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (zasada ogólna). Jeżeli przedsiębiorca otrzyma w całości lub w części zapłatę przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru, to w takim przypadku moment powstania obowiązku podatkowego powstaje w momencie otrzymania zapłaty. Ale w przypadku płatności za pobraniem istotna dla przedsiębiorcy będzie data odbioru przesyłki. Dlatego czasem warto jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby później nie mieć problemów z rozliczeniem podatku we właściwym momencie.
  • Dropshipping – skutkiem przeniesienia biznesu do Internetu może być oprócz zwiększonej liczby zamówień konieczność posiadania magazynu, aby sprostać realizacji oczekiwań klientów. Jednak istnieje również możliwość prowadzenia sklepu internetowego bez własnego magazynu, z wykorzystaniem usługi dropshipping. To rozwiązanie logistyczne polega na przeniesieniu na podmiot trzeci procesu wysyłki, pozwala również na ograniczenie kosztów i ryzyk wynikających z wynajmu magazynu czy zatrudnienia dodatkowego personelu.  

Analizując kwestie podatkowe warto również zauważyć, że coraz większa popularność e-commerce może spowodować także większe zainteresowanie tą gałęzią biznesu wśród organów podatkowych. Kwestia, z którą na pewno urzędy chcą walczyć, to zaniżanie wartości towarów. Takie działania są spowodowane chęcią uniknięcia rozliczenia podatku VAT w kraju innym niż kraj siedziby swojej firmy (jak wskazano powyżej, w zależności od kraju ustalany jest próg, po przekroczeniu którego przedsiębiorca powinien zarejestrować i rozliczyć podatek VAT w kraju konsumenta – od 35 tys. EUR do 100 tys. EUR). Jednak nie tylko w obszarze Unii Europejskiej istnieje problem zaniżania wartości towaru. Podobną sytuację można zaobserwować w przypadku pozaunijnych transakcji, co ma na celu uniknięcie należności podatkowych oraz celnych. Jednak oprócz zwiększonej ilości kontroli podatkowych, jak zapowiedziała Komisja Europejska, popularność rynku e-commerce powoduje także plany zmian w przepisach, mające na celu łatwiejsze i prostsze rozliczania podatków oraz skuteczność w walce z wyłudzenia podatkowymi.

Dlatego warto zainteresować się potencjałem, jaki oferuje rynek e-commerce w celu dalszego rozwoju własnego biznesu, a w kwestiach podatkowych zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych ekspertów.


[1] Raport „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polaka”